środa, 11 grudnia 2013

Gatunki piw - które uwarzymy?

Każdy chcący rozpocząć przygodę z piwowarstwem powinien posiąść przynajmniej pewne minimum wiedzy o piwie. Duża liczba rodzajów brewkitów i zestawów do zacierania sprawia, że wybór gatunku piwa, które chcemy uwarzyć i mamy do tego odpowiednie warunki jest trudny dla początkujących piwowarów. Wybór ten jest o tyle ważny, że nie będziemy mogli zrobić niektórych piw głównie ze względu na brak możliwości zapewnienia odpowiednio niskiej temperatury fermentacji.

Piwa dzielą się na dwa główne gatunki lub rodziny:

Ale
Lager

Odpowiedź na to czym różnią się obydwie rodziny jest bardzo prosta. Przy produkcji piw typu ale używa się drożdży górnej fermentacji, a przy piwach typu lager drożdży górnej fermentacji. Dlatego piwa ale fermentują w temperaturach 18-25°C, natomiast lagery w temperaturach 6-12°C. Już w tym momencie nie zagłębiając się dalej w poszczególne rodzaje piw ale i lager można zauważyć pierwsze poważne ograniczenie odnośnie temperatury. Warząc piwo w mieszkaniu nie mając dostępu do piwnicy, strychu lub pomieszczenia bez ogrzewania, w którym w zimie można byłoby osiągnąć odpowiednio niską temperaturę nie mamy możliwości warzenia piw typu lager. Nasz wybór ogranicza się wtedy do piw typu ale. Oczywiście nadal mamy z czego wybierać, ponieważ piwa typu ale dzielą się na wiele rodzajów. Część z nich podana jest tutaj. Rodzaje lagerów można znaleźć tutaj. Natomiast tu znajdziemy jeszcze bardziej rozbudowaną tabelę.

W moim przypadku, ponieważ warzę w mieszkaniu w bloku dysponuję temperaturami 20-22 stopnie C, więc mogę warzyć tylko piwa typu ale. Dobrym przykładem do czego prowadzi warzenie bez znajomości gatunków piw jest moja pierwsza warka. Kupiłem brewkit typu pilsner czyli piwo rodzaju lager. Zasypałem go drożdżami górnej fermentacji zamiast dolnej, ale i tak, gdybym użył drożdży dolnej nie mógłbym go trzymać w odpowiedniej dla lagera temperaturze. Wynikiem tego jest piwo, które nie za bardzo da się sklasyfikować.  Okolicznością łagodzącą jest to, że prawdopodobnie przy warzeniu z brewkitów nie ma to aż takiego znaczenia jak przy warzeniu z zacieraniem, a piwo myślę że wyszło dobrze jak na brewkit. (Ma duże znaczeniem, a piwo wyszło drożdżowe w smaku i ogólnie kiepskie). To jak się prezentuje widać na zdjęciu ;) Podsumowując, jeśli nie mamy dostępu do pomieszczenia z temperaturą 6-12°C pozostaje nam warzyć tylko piwa typu ale. Nie martwiłbym się tym za bardzo, ponieważ jest ich naprawdę mnóstwo do wyboru.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz